Годишното проучване на групата BNP Paribas Personal Finance „Обсерватория 2021“, проведено в 15 европейски държави и обхващащо над 14 хил. респондента, бе представено на 20 април т.г. Една от темите, които бяха засегнати, бе до каква степен хората са се адаптирали към работата от разстояние и дистанционното образование. Какво е отношението на българите по темата в сравнение с останалите европейски страни, прочетете в статията.
Изследването „Обсерватория 2021“ показва, че средно 67% от европейците смятат, че при тях работата от разстояние е изключително добре организирана и е възприета практика. Най-доволни от дистанционната форма на работа са хората в Швеция (79%), Португалия (73%) и Испания (73%), докато само 53% от българите са на това мнение, което е под средното ниво за Европа.
Интересен момент в проучването е факта, че във всички европейски страни хората предпочитат хибриден режим на работя, т.е. понякога от работното място и понякога от дома си. В България 27% от хората предпочитат да работят единствено от работното си място, 19% желаят да извършват професионалните си задължения изключително и само от дома (дистанционно), а 54% избират хибридния режим на работа, което е по-високо от средното ниво за Европа (41%).
По отношение на дистанционното образование, средно 45% от европейците са на мнение, че организацията му е достатъчно добра. Най-доволни от образованието в онлайн среда са гражданите на Швеция (68%) и Великобритания (57%), докато само 36% от българите смятат, че то работи добре. Успоредно с това, за 57% от хората у нас е лесно да помагат на децата си, което е близо до средното от 60% за наблюдаваните страни.
Източник: „Обсерватория 2021“, BNP Paribas Personal Finance